13.6 C
Stekene
vrijdag 17 mei 2024

Nicole Van Duyse brak in 2003 al het glazen plafond in Stekene: ‘Daar ben ik trots op’

VOOR Nicole Van Duyse begint het verhaal in 1988. Ze stelt zich een eerste keer verkiesbaar, omdat ze gevraagd werd om op de lijst te staan. Ze kreeg plaats dertien. ‘We hadden toen 23 gemeenteraadsleden, dus ik stond echt halfweg.’ Toch raakte ze verkozen. In de 24 jaar die volgden werkte ze als schepen, en even zelfs als burgemeester van Stekene.


‘Ik was al langer actief binnen de partij, bij de afdeling Vrouw en Maatschappij. Bij de lijstsamenstelling was men op zoek naar vrouwelijke kandidaten en werd ik gevraagd om op de lijst te staan.’ En daar moest Nicole maar heel even over nadenken: ‘Ik ben in de politiek gegaan omdat ik vond dat er in die tijd nog veel te weinig vrouwen zichtbaar waren in de politiek.

De glazen plafonds breken was zeker een beweegreden. Ook vandaag zijn er nog heel wat sectoren waar die glazen plafonds in stand blijven, dat vind ik jammer. Het was natuurlijk ook de wil om aan beleidsvoering te doen, en zaken te realiseren voor mijn gemeente en haar inwoners.’
Het bestuur dat voortvloeide uit die verkiezingen, u raadt het nooit, een coalitie met CVP en SP. De hedendaagse CD&V, en VOORUIT (vandaag niet vertegenwoordigd in de gemeenteraad, ndvr). ‘VLD was zelfs nog apart van Gemeentebelangen in die dagen.’


Na haar eerste verkiezing zou Nicole net geen kwarteeuw dienst doen als schepen, en zelfs kort als burgemeester: ‘Het waren geen 24 onafgebroken jaren’, vertelt Nicole. ‘In de jaren ’90 heeft Gemeentebelangen ingebroken in onze meerderheid’, vertelt ze. ‘Daardoor heb ik een schepenambt gedeeld, en ben ik er 15 maanden tussenuit geweest.’
Maar als schepen moest ze nog wel even ijveren voor levensnoodzakelijke middelen: ‘Ik heb het eerste jaar enorm gevraagd naar een faxmachine. Die had het gemeentebestuur gewoon niet’, lacht ze.

Bibliotheken

Als schepen kreeg ze de bevoegdheden voor landbouw, milieu en ruimtelijke ordening: ‘Iets wat volledig in mijn interesseveld lag, en wat ook paste binnen mijn beroep als bio-ingenieur.’
In latere legislaturen zouden cultuur, de bibliotheek en kunstonderwijs aan haar portefeuille worden toegevoegd: ‘Deze bevoegdheden lagen volledig in het verlengde van mijn persoonlijke interesses voor kunst en alle mogelijke vormen van kunst- en cultuurbeleving.’
Toen was de bibliotheek nog een omvangrijke bevoegdheid, met deelbibliotheken in de verschillende leefkernen van onze gemeente. ‘Dat vond ik jammer, toen die verdwenen. Ik had ze in de legislatuur ervoor nog volledig opgefrist.

Maar ja, Gemeentebelangen had een absolute meerderheid, dus meer dan je mening geven kon je niet doen. De bibliotheken gingen dicht. Wat ik wel positief vind is dan dat er sprake is van een nieuwe bibliotheek in het centrum van Stekene. Toen onze bib open ging kwamen ze allemaal kijken naar het gebouw, maar vandaag is het helaas compleet achterhaald, en niet meer op maat van onze gemeente.’

Verkiezingen van 2000

Na de verkiezingen van 2000 werd een coalitie gevormd tussen CD&V en Gemeentebelangen. Het burgemeestersambt werd verdeeld tussen de partijen: ‘Herman Rollier zou de eerste twee jaren de sjerp dragen, daarna ik twee jaar, en we zouden eindigen met Stany De Rechter van Gemeentebelangen, de laatste twee jaar.’ Sindsdien mag Nicole zich dus de eerste vrouwelijke burgemeester van onze gemeente noemen.

‘Daar ben ik nog steeds trots op. De tweede vrouwelijke schepen, en de eerste vrouwelijke burgemeester van ons dorp.’ Voorlopig blijft Nicole ook de enige vrouwelijke burgemeester van Stekene.
‘Als burgemeester komt er natuurlijk meteen veel meer bij kijken. Ik heb twee jaar loopbaanonderbreking genomen. Je bent het hoofd van de politie en de brandweer, en ik kreeg dus dagelijks verslagen van alles waarvoor de politie en de brandweer waren uitgerukt de voorgaande dag. Dat was soms wel een hele boterham, en niet altijd even fijn om te horen. Je deelt als burgemeester in het lief van je gemeente, maar ook in het leed. Ongevallen, branden, je komt bij de mensen op de mooiste, maar ook bij de moeilijkste momenten van hun leven.’
Nicole blikt wel met tevredenheid terug op haar twee jaren als burgemeester: ‘Ik heb het altijd graag en met veel plezier gedaan, maar eigenlijk was twee jaar te kort. Tegen dat de mensen weten wie je bent, verandert het alweer. Eigenlijk had CD&V toen beter vier jaar dezelfde burgemeester gehouden, alvorens over te geven aan Stany.’

Oppositie na 2012

Na de verkiezingen van 2012 behaalt Gemeentebelangen een absolute meerderheid, en belandt Nicole voor het eerst in haar politieke leven in de oppositie. ‘In het begin is dat even wennen. Er worden projecten verdergezet waar je zelf de kiem hebt gelegd, of waar je zelf aan hebt meegewerkt. Het is dan even aanpassen dat die nu niet langer door jou mee bepaald worden. 2012 was een verrassing, maar dat was 1988 ook’, lacht Nicole.

Provincie en professionele loopbaan

Haar politieke leven leidde uiteindelijk ook nog tot een ander mandaat voor CD&V: ‘Ik heb achttien jaar in de provincieraad gezeteld. Dat was eveneens een verrijking. Dan hoor je in Gent waar de mogelijkheden liggen voor je gemeente. Via die raad heb ik ook mee het Stiltepad kunnen verwezenlijken.’
Ook haar loopbaan boog even af naar het politieke niveau: ‘Ik heb nog gewerkt als fractiemedewerker in de Senaat, het Vlaams Parlement en als raadgever op de kabinetten van Yves Leterme en Kris Peeters. Daar ondersteunde ik parlementsleden in de voorbereiding voor hun politieke werk.’
En vandaag werkt ze weer in de landbouwsector, of toch bijna. ‘Ik werk momenteel voor het Departement Landbouw en Visserij van Vlaanderen in Brussel.’ Alhoewel Brussel tegenwoordig met het telewerken vaker Stekene wordt. Of hoe ons dorp dankzij Nicole nog steeds aan belang wint.

Meer nieuws in deze categorie

LAAT EEN REACTIE ACHTER

Vul alstublieft uw commentaar in!
Vul hier uw naam in

We gebruiken cookies om het verkeer op onze website te analyseren, en eventueel te delen met onze sociale mediapartners. View more
Cookies settings
Accepteren
Weigeren
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Wie zijn we

Ons site adres is: https://www.gazetvanstekene.be.

Comments

Als bezoekers reacties achterlaten op de site, verzamelen we de gegevens getoond in het reactieformulier, het IP-adres van de bezoeker en de browser user agent om te helpen spam te detecteren. Een geanonimiseerde string, gemaakt op basis van je e-mailadres (dit wordt ook een hash genoemd) kan worden gestuurd naar de Gravatar dienst indien je dit gebruikt. De privacybeleid pagina van de Gravatar dienst kun je hier vinden: https://automattic.com/privacy/. Nadat je reactie is goedgekeurd, is je profielfoto publiekelijk zichtbaar in de context van je reactie.

Media

Als je een geregistreerde gebruiker bent en afbeeldingen naar de site upload, moet je voorkomen dat je afbeeldingen uploadt met daarin EXIF GPS locatie gegevens. Bezoekers van de site kunnen de afbeeldingen van de site downloaden en de locatiegegevens inzien.

Cookies

Wanneer je een reactie achterlaat op onze site, kun je aangeven of je naam, je e-mailadres en site in een cookie opgeslagen mogen worden. Dit doen we voor je gemak zodat je deze gegevens niet opnieuw hoeft in te vullen voor een nieuwe reactie. Deze cookies zijn een jaar lang geldig. Indien je onze inlogpagina bezoekt, slaan we een tijdelijke cookie op om te controleren of je browser cookies accepteert. Deze cookie bevat geen persoonlijke gegevens en wordt verwijderd zodra je je browser sluit. Zodra je inlogt, zullen we enkele cookies bewaren in verband met je login informatie en schermweergave opties. Login cookies zijn 2 dagen geldig en cookies voor schermweergave opties 1 jaar. Als je "Herinner mij" selecteert, wordt je login 2 weken bewaard. Zodra je uitlogt van je account, worden login cookies verwijderd. Wanneer je een bericht wijzigt of publiceert wordt een aanvullende cookie door je browser opgeslagen. Deze cookie bevat geen persoonlijke data en heeft enkel het post ID van het artikel wat je hebt bewerkt in zich. Deze cookie is na een dag verlopen.

Ingesloten inhoud van andere sites

Berichten op deze site kunnen ingesloten inhoud bevatten (bijvoorbeeld video's, afbeeldingen, berichten, enz.). Ingesloten inhoud van andere sites gedraagt zich exact hetzelfde alsof de bezoeker deze andere site heeft bezocht. Deze sites kunnen gegevens over je verzamelen, cookies gebruiken, extra tracking van derde partijen insluiten en je interactie met deze ingesloten inhoud monitoren, inclusief het vastleggen van de interactie met ingesloten inhoud als je een account hebt en ingelogd bent op die site.

Met wie we je gegevens delen

Als je een wachtwoord reset aanvraagt, wordt je IP-adres opgenomen in de reset e-mail.

Hoelang we je gegevens bewaren

Wanneer je een reactie achterlaat dan wordt die reactie en de metadata van die reactie voor altijd bewaard. Op deze manier kunnen we vervolgreacties automatisch herkennen en goedkeuren in plaats van dat we ze moeten modereren. Voor gebruikers die zich op onze site registreren (indien aanwezig), slaan we ook de persoonlijke informatie op die ze verstrekken in hun gebruikersprofiel. Alle gebruikers kunnen op ieder moment hun persoonlijke informatie bekijken, bewerken of verwijderen (behalve dat ze hun gebruikersnaam niet kunnen wijzigen). Site beheerders kunnen deze informatie ook bekijken en bewerken.

Welke rechten je hebt over je gegevens

Als je een account hebt op deze site of je hebt reacties achter gelaten, kan je verzoeken om een exportbestand van je persoonlijke gegevens die we van je hebben, inclusief alle gegevens die je ons opgegeven hebt. Je kan ook verzoeken dat we alle persoonlijke gegevens die we van je hebben wissen. Dit bevat geen gegevens die we verplicht moeten bewaren in verband met administratieve, wettelijke of beveiligings doeleinden.

Waar je gegevens naar toe worden gezonden

Mogelijk worden reacties van bezoekers gecontroleerd via een geautomatiseerde spamdetectie service.
Save settings
Cookies settings