19.7 C
Stekene
zaterdag 3 juni 2023

Drie Beuken: zorgzame wijkschool midden in het groen

Met Drie Beuken beschikt de wijk Hellestraat over een eigen school die kleuter- en lager onderwijs aanbiedt. Door zijn kleinschaligheid en zorgzame aanpak is Drie Beuken populair bij zowel ouders als kinderen. Directrices Helga Van Hooste en Evy Aelbrecht leiden Gazet Van Stekene rond in een school midden in het groen.

Drie Beuken behoort tot scholengemeenschap Kabawano, Katholieke Basisscholen Waasland Noord. ‘Onze school telt ongeveer 220 leerlingen, 10 klassen waarvan 6 lagere en 4 kleuterklassen. We hebben voor het grootste deel leerlingen uit de Hellestraat, 10 à 15 % komt uit Nederland. In tegenstelling tot 20 jaar geleden blijven de ingeschreven Nederlandse leerlingen op onze school van 2,5 jaar tot 12 jaar.’

Leerlingenstop op 24 leerlingen per klas

Het aantal leerlingen in Drie Beuken is vrij constant. ‘Door de aanbouw van een nieuwe wijk en het toenemend aantal jonge gezinnen in de Hellestraat en omliggende straten konden we de leerlingenstroom niet meer aan. We hadden geen ruimte meer en konden niet langer de gewenste zorg geven. Het schoolbestuur besliste om een leerlingenstop in te voeren op 24 leerlingen per klas.’

Aandacht voor kinderen die zorg nodig hebben

Het groot aantal inschrijvingen van Drie Beuken heeft zeker ook te maken met een zorgzame aanpak. ‘Alle kinderen kennen elkaar, de grote zorgen voor de kleine. We hebben regelmatig klas doorbrekende momenten met de hele school samen. Enkele jaren geleden startten we met Kwartierlezen, een dagelijks moment waarop alle kinderen én de leerkracht rustig een boek lezen. Deze activiteit bevordert niet enkel het technisch en begrijpend lezen, maar zorgt ook voor rust in de groep.’

Er is een grote aandacht voor kinderen die zorg nodig hebben. ‘Al vele jaren staat de school open voor inclusie. Kinderen met een mentale beperking krijgen een aanbod op maat en na het zesde leerjaar trekken ze vol zelfvertrouwen en een mooie bagage naar het secundair. Er is een goeie samenwerking met buitengewoon onderwijs waardoor onze collega’s meer kennis vergaren over leerproblemen en daardoor sterker voor de klas staan.’

Groene avontuurlijke speelplaats

Ook de ligging van de school, midden in het groen, is een meerwaarde. ‘We hebben een groene avontuurlijke speelplaats. Kinderen leren en spelen buiten. We streven er naar om zo veel mogelijk lessen buiten te geven. Dat is niet alleen gezond, maar het stimuleert ook de concentratie en de betrokkenheid bij de kinderen. Alle kleuterklassen hebben een buitenspeelplek zodat er altijd een activiteit voor een groepje kleuters buiten georganiseerd wordt. Ongeveer maandelijks is er een ‘step en skate moment’ als beloning voor het mooi samen spelen tijdens de speeltijden.’

FOTO: BS Drie Beuken

Betrokkenheid van de ouders

‘Wij hebben een goed draaiend oudercomité met verschillende werkgroepen. Zo is er een werkgroep MOS die samen met de school en de provincie Oost- Vlaanderen zijn schouders zette onder het vergroenen van de speelplaats. Het resultaat mag gezien worden! Deze werkgroep werkt nog steeds verder aan de heraanleg van de speelplaats. Sinds de vakantie is de container aan de poort weg en nodigt de vrijgekomen oppervlakte uit om fraai aangelegd te worden.’

‘Alle kleuterklassen hebben een buitenspeelplek zodat er altijd een activiteit voor een groepje kleuters buiten georganiseerd wordt.’

Voorts zijn er ook werkgroepen die geld in het laatje brengen door een wijnverkoop, een take away van kaasschotels, schoolfeest, kerstmarkt… ‘Allemaal nodig om de school toch wat van extra te voorzien. Het oudercomité zorgt er onder andere ook voor dat alle kinderen elke week een stuk fruit krijgen en dat na Nieuwjaar de bus voor het zwemmen van de derde kleuterklas en een lagere klas betaald wordt. We hopen ook na de pandemie terug ouders te ontvangen om samen met groepjes kinderen te lezen.’

Verbouwingen sinds 2004

Sinds 2004 vinden er verbouwingen plaats in Drie Beuken. ‘Met korte procedures hebben we de oude school vernieuwd, eerst het sanitair blok daarna de kleuterklassen. In 2022 hopen we het laatste deel op te leveren. Een gepland secretariaat en leraarskamer is voorlopig veel te duur en staat on hold. De oudere gebouwen vragen ook een opknapbeurt met nieuwe ramen en deuren en ventilatie, maar daar is nu geen budget voor.’

De gevolgen van corona

Net als andere scholen ondervindt ook Drie Beuken de gevolgen van de coronapandemie. ‘Enkele klassen zijn gesloten geweest, redelijk wat leerlingen waren één of meerdere malen in quarantaine, enkele leerkrachten ziek of in quarantaine. De afwezige leerkrachten konden niet of maar gedeeltelijk vervangen worden. Je moet roeien met de riemen die je hebt. Sommige kinderen hebben het heel lastig met leerkrachtenwissels en onvoorziene omstandigheden. We zorgden ervoor dat de leerlingen huiswerk of online les hadden. Voor de meeste kinderen was dit ok, maar enkele kinderen bereikten we heel moeilijk of niet. De komende periode wordt spannend, want er zullen heel wat niveauverschillen zijn binnen een klas.’

Meer nieuws in deze categorie

LAAT EEN REACTIE ACHTER

Vul alstublieft uw commentaar in!
Vul hier uw naam in