17.3 C
Stekene
vrijdag 17 mei 2024

Reintje Vos: veel meer dan alleen volksdans

ZEG nooit zomaar volksdansgroep tegen Volkskunstgroep Reintje Vos. In 2020 vierde de groep hun 50ste verjaardag terwijl de wereld kreunde onder corona. De Stekense Heemkundige kring d’Euzie publiceerde in december 2021 al ruim 100 bladzijden geschiedenis van Reintje Vos. Wij kijken samen met Carina Van De Velde en Joris Van Raemdonck -voorzitters in een duobaan- naar wat er vandaag en morgen in en rond het Vossenhol te beleven is.

‘DANSEN in ons lokaal zal voor het grote publiek wel het meest bekende zijn. Elke week op zaterdag voor de volwassenen die nog optreden en tweewekelijks voor de wat oudere dansers. Er hebben enkele ouderen afgehaakt die niet meer optreden, maar de jongere generaties staan klaar. Jeugdgroep Rosseel tot 9 jaar, Reinaerdijn van 10 tot 14. Dan is er de overstap naar de volwassenen. En dit is nu juist het mooie aan onze groep: Jong en oud gaan hier wonderwel samen.

Thuisgevoel

‘Het is een uitdaging om de jongeren warm te maken. Vaak niet makkelijk maar wie hier komt is hier graag. Ons lokaal is gezellig om je meteen thuis te voelen en tegelijk groot genoeg om onze pakweg 100 volwassenen en 20 kinderen in te laten dansen. Want hoe je het ook draait of keert, dat dansen was de aanzet van Reintje Vos. Ruim vijftig jaar geleden was volksdansen heel populair in de jeugdbewegingen en toen het bij het Davidsfonds een dansgroep zijn kat stuurde zijn wij op de kar gesprongen.’

Uitgeweken…

‘De meiboomplanting is nog altijd heel populair. Mensen van dichtbij en soms vaak heel ver tekenen jaar na jaar present. Noem het gerust het hoogtepunt van ons werkjaar, zeker wanneer het weer begin mei een beetje wil meezitten. Traditioneel op het kerkplein van Kemzeke. We zijn ooit even uitgeweken naar Stekene maar we voelden meteen dat het vertrouwde dorpsplein van Kemzeke een stuk populairder was bij onze leden een sympathisanten.’

Goedhartige mensen

‘In 1973 staken we voor het eerst de grens over en ontvingen we zelf ook buitenlandse gasten. Sinds corona zijn we niet meer weggeweest maar in augustus 2024 trekken we naar Polen. Naar een groep die hier was tijdens de voorbije meiboomplanting, de eerste buitenlandse groep sinds de pandemie. In 2020 is de meiboomplanting afgelast, in 2021 is ze coronaproof gehouden. In bubbels, en met linten tussen de tafels om de bubbels zeker niet te mengen. De buitenlandse gasten logeren bij gastgezinnen. Het is de filosofie dat onze eigen leden in de mate van het mogelijke als gastgezin fungeren maar vele andere particulieren zijn goedhartige mensen. En daar zijn we hen zeer dankbaar voor.’

Mee met de tijd

‘Het is een bewuste keuze om ons lidgeld beperkt te houden. Dit mag voor niemand een hinderpaal zijn, het is een mooie familiale groep en die instap moet laagdrempelig blijven. Voor 20 euro per volwassene of 15 euro per kind kan je een gans jaar komen dansen. Iedereen is meer dan welkom. En denk daarbij zeker niet alleen aan de traditionele dansen, we zijn echt wel mee met de tijd.’

Altijd iets leuk

Pas na een tijdje komt de aap helemaal uit de mouw. Dan wordt echt duidelijk welk breed gamma aan activiteiten Reintje Vos aanbiedt. Of zoals Joris en Carina het zeggen: ‘hier is altijd wel iets leuk aan de hand.’

  • Vendeliers op zondagmorgen. Jongelui die met een vlag van 2 op 2 meter, aan een stok van ruim drie kilogram, wapperen. Een achttal gaan steeds mee naar de optredens.
  • Muzikanten, een live-band die alle optredens begeleidt. Accordeon, dwarsfluit, blokfluit, viool en klarinet. Een vacature voor een slagwerker staat momenteel open.
  • In dewinter is er aandacht voor de ambachten zoals mandenvlechten en kantklossen (thuis). Ieder jaar neemt Reintje Vos deel aan het ambachtelijk weekend. Met de eigen mensen maar ook als verzamelpunt voor derden.
  • Bakken van pannenkoeken en kneutels. Dat is gekookt brooddeeg met rozijnen, geserveerd met een donkere siroop. Volgens Carina en Joris komen de mensen speciaal van veraf voor deze lekkernij.
  • De eerste zondag van februari is er lichtmiswandeling en worden er pannenkoeken geserveerd.
  • Op of rond Driekoningen gaan groepen koningen en herders zingen in de rusthuizen. Dezelfde avond doen ze dat over in de kerk van Kemzeke maar ook op privéadressen worden ze met open armen ontvangen.
  • Het Sint-Jansvuur rond 22 juni. Dan is er een barbecue en wordt rond een groot vuur gezongen en gedanst.
  • Het gezinsweekend, voor de leden en hun familie, in februari 2024 in Doornik.
  • En zeker niet te vergeten: het jaarlijkse mosselfeest begin oktober.

Goed doel

Volkskunstgroep Reintje Vos is ook sociaal bewogen. Ieder jaar gaat een deeltje van de opbrengst naar een goed doel. Een persoon of vereniging met een link Groot-Stekene, nooit tweemaal achtereen dezelfde. In 2023 was dat VZW De Olijf.

Meer nieuws in deze categorie

LAAT EEN REACTIE ACHTER

Vul alstublieft uw commentaar in!
Vul hier uw naam in

We gebruiken cookies om het verkeer op onze website te analyseren, en eventueel te delen met onze sociale mediapartners. View more
Cookies settings
Accepteren
Weigeren
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Wie zijn we

Ons site adres is: https://www.gazetvanstekene.be.

Comments

Als bezoekers reacties achterlaten op de site, verzamelen we de gegevens getoond in het reactieformulier, het IP-adres van de bezoeker en de browser user agent om te helpen spam te detecteren. Een geanonimiseerde string, gemaakt op basis van je e-mailadres (dit wordt ook een hash genoemd) kan worden gestuurd naar de Gravatar dienst indien je dit gebruikt. De privacybeleid pagina van de Gravatar dienst kun je hier vinden: https://automattic.com/privacy/. Nadat je reactie is goedgekeurd, is je profielfoto publiekelijk zichtbaar in de context van je reactie.

Media

Als je een geregistreerde gebruiker bent en afbeeldingen naar de site upload, moet je voorkomen dat je afbeeldingen uploadt met daarin EXIF GPS locatie gegevens. Bezoekers van de site kunnen de afbeeldingen van de site downloaden en de locatiegegevens inzien.

Cookies

Wanneer je een reactie achterlaat op onze site, kun je aangeven of je naam, je e-mailadres en site in een cookie opgeslagen mogen worden. Dit doen we voor je gemak zodat je deze gegevens niet opnieuw hoeft in te vullen voor een nieuwe reactie. Deze cookies zijn een jaar lang geldig. Indien je onze inlogpagina bezoekt, slaan we een tijdelijke cookie op om te controleren of je browser cookies accepteert. Deze cookie bevat geen persoonlijke gegevens en wordt verwijderd zodra je je browser sluit. Zodra je inlogt, zullen we enkele cookies bewaren in verband met je login informatie en schermweergave opties. Login cookies zijn 2 dagen geldig en cookies voor schermweergave opties 1 jaar. Als je "Herinner mij" selecteert, wordt je login 2 weken bewaard. Zodra je uitlogt van je account, worden login cookies verwijderd. Wanneer je een bericht wijzigt of publiceert wordt een aanvullende cookie door je browser opgeslagen. Deze cookie bevat geen persoonlijke data en heeft enkel het post ID van het artikel wat je hebt bewerkt in zich. Deze cookie is na een dag verlopen.

Ingesloten inhoud van andere sites

Berichten op deze site kunnen ingesloten inhoud bevatten (bijvoorbeeld video's, afbeeldingen, berichten, enz.). Ingesloten inhoud van andere sites gedraagt zich exact hetzelfde alsof de bezoeker deze andere site heeft bezocht. Deze sites kunnen gegevens over je verzamelen, cookies gebruiken, extra tracking van derde partijen insluiten en je interactie met deze ingesloten inhoud monitoren, inclusief het vastleggen van de interactie met ingesloten inhoud als je een account hebt en ingelogd bent op die site.

Met wie we je gegevens delen

Als je een wachtwoord reset aanvraagt, wordt je IP-adres opgenomen in de reset e-mail.

Hoelang we je gegevens bewaren

Wanneer je een reactie achterlaat dan wordt die reactie en de metadata van die reactie voor altijd bewaard. Op deze manier kunnen we vervolgreacties automatisch herkennen en goedkeuren in plaats van dat we ze moeten modereren. Voor gebruikers die zich op onze site registreren (indien aanwezig), slaan we ook de persoonlijke informatie op die ze verstrekken in hun gebruikersprofiel. Alle gebruikers kunnen op ieder moment hun persoonlijke informatie bekijken, bewerken of verwijderen (behalve dat ze hun gebruikersnaam niet kunnen wijzigen). Site beheerders kunnen deze informatie ook bekijken en bewerken.

Welke rechten je hebt over je gegevens

Als je een account hebt op deze site of je hebt reacties achter gelaten, kan je verzoeken om een exportbestand van je persoonlijke gegevens die we van je hebben, inclusief alle gegevens die je ons opgegeven hebt. Je kan ook verzoeken dat we alle persoonlijke gegevens die we van je hebben wissen. Dit bevat geen gegevens die we verplicht moeten bewaren in verband met administratieve, wettelijke of beveiligings doeleinden.

Waar je gegevens naar toe worden gezonden

Mogelijk worden reacties van bezoekers gecontroleerd via een geautomatiseerde spamdetectie service.
Save settings
Cookies settings