14.1 C
Stekene
zaterdag 3 juni 2023

Mantelzorg maakt mensen sterker

VOOR Annette Symoens uit de Zeshoek en haar broer en zus vloeiden de zorg van hun moeder over in een langdurige mantelzorg. ‘We hadden thuis  niet anders gezien, vanuit een sociale bewogenheid ging ons ma graag bij oudjes thuis of in het rustoord op bezoek. Nu zijn de rollen omgekeerd, zij is in veilige handen in de Zoetenaard. En wij dragen ons steentje bij, want sociaal contact is zo belangrijk,’ vertelt Annette Symoens, voorzitster van SAMANA afdeling Stekene.

‘SAMANA is één van de zes erkende mantelzorgverenigingen in Vlaanderen, als partner van CM en beweging.net. Wij zijn een vereniging van en voor alle mensen met een chronische nood of zorgnood, mantelzorgers en vrijwilligers. Wij informeren, versterken en ondersteunen mantelzorgers door het aanbieden van infosessies, maar ook info over mantelzorg en de organisatie van vormingen en cursussen van mantelzorgers. Tenslotte zetten we eveneens in op ontmoetingsmomenten waar mantelzorgers bij elkaar komen.’

‘Meester’ Merckx

Annette Symoens is al heel wat jaartjes actief in SAMANA. ‘Buurman Guido Goossens en toenmalig voorzitter, vroeg of ik iemand in de straat kon bezoeken en dan ook de bestuursploeg kwam versterken. Ik zegde toe, het is een engagement op vrijwillige basis en ik voel mij er goed bij. SAMANA stond vroeger bekend als Ziekenzorg, bezoekjes brengen tot zolang de mensen thuis verblijven. Albert ‘Meester’ Merckx stond hierbij in Stekene aan de wieg. De vroegere ziekenactie is ontstaan van onderuit en groeide tot een heuse beweging.’

Mantel der liefde

‘Het woord ‘mantelzorg’ is bedacht door een professor in de gezondheidszorg, hij wilde hiermee zeggen dat mensen ‘onder de mantel der liefde’ voor elkaar zorgen. Als jij extra zorg draagt voor iemand uit je onmiddellijke omgeving, en je bent geen vrijwilliger of zorgverlener, dan noemen we dat ‘mantelzorg’.

‘Dé mantelzorger bestaat niet, zorgen voor iemand kan alle vormen aannemen. Van hulp bij boodschappen en het huishouden, persoonlijke verzorging tot een luisterend oor. Heel veel mensen zullen zich hierin herkennen. De tijd dat je zorgt voor iemand kan variëren van enkele uurtjes per week tot dagelijkse zorg, iedereen doet dat op zijn manier.’

Op maat van doelgroepen

SAMANA afdeling Stekene kan een beroep doen op 17 vrijwilligers. ‘Als plaatselijke afdeling bieden wij leden deugddoende activiteiten aan. Naast een goed bestuur en heel wat helpende handen kunnen we ook rekenen op de hulp van familie en vrienden. Voor elke doelgroep hebben we iets anders in petto zoals een uitstap naar Oostakker waarbij een eucharistieviering, een korte bedevaart en natuurlijk een heerlijke wafel hoort.’

Voorts een bingo-namiddag met mooie prijzen, een paasfeest met koffie, gebak en een lekker avondmaal met bijhorend ontspanningsmoment, samen met de parochiale werking van de Hellestraat. ‘In Zoetenaard helpen we mee bij de ziekenzalving van de chronisch zieken waarbij iedereen welkom is. En ook een presentje bij de huisbezoeken voor chronisch zieken, gebracht door onze vrijwilligers samen met een opbeurend gesprekje, een luisterend oor. Met als doel sociaal contact, eventjes de eenzaamheid doorbreken. Een verjaardagkaartje, een ontbijt aan huis gebracht.. Tevens hebben wij mensen in onze vereniging die zieken begeleiden tijdens de vakanties voor zieken zowel wat de organisatie betreft als de verzorging.’

Samenwerken

Annette Symoens maakt zich sterk voor meer samenwerking met lokale partners. ‘Wij denken daarbij aan ZORG Stekene, Raakzaam en Stekene Boezjeert, OKRA en Ferm. Op 23 juni 2023 is er de ‘Dag van de Mantelzorg’, waarbij we samen met Raakzaam activiteiten zullen organiseren. Hoe dan ook: voor het uitbouwen van een stevige mantelzorgorganisatie zijn heel wat vrijwilligers nodig. Wij doen dan ook een warme oproep naar iedereen die bereid is om zich te engageren. Vrijwilliger ben je niet alleen voor anderen, maar ook voor jezelf. Je krijgt er een warm gevoel van en je houdt er vriendschappen aan over.’

Quote: ‘Dé mantelzorger bestaat niet, zorgen voor iemand kan alle vormen aannemen.’

Annette Symoens

Meer nieuws in deze categorie

LAAT EEN REACTIE ACHTER

Vul alstublieft uw commentaar in!
Vul hier uw naam in