15.6 C
Stekene
woensdag 10 april 2024

Mantelzorg maakt mensen sterker

VOOR Annette Symoens uit de Zeshoek en haar broer en zus vloeiden de zorg van hun moeder over in een langdurige mantelzorg. ‘We hadden thuis  niet anders gezien, vanuit een sociale bewogenheid ging ons ma graag bij oudjes thuis of in het rustoord op bezoek. Nu zijn de rollen omgekeerd, zij is in veilige handen in de Zoetenaard. En wij dragen ons steentje bij, want sociaal contact is zo belangrijk,’ vertelt Annette Symoens, voorzitster van SAMANA afdeling Stekene.

‘SAMANA is één van de zes erkende mantelzorgverenigingen in Vlaanderen, als partner van CM en beweging.net. Wij zijn een vereniging van en voor alle mensen met een chronische nood of zorgnood, mantelzorgers en vrijwilligers. Wij informeren, versterken en ondersteunen mantelzorgers door het aanbieden van infosessies, maar ook info over mantelzorg en de organisatie van vormingen en cursussen van mantelzorgers. Tenslotte zetten we eveneens in op ontmoetingsmomenten waar mantelzorgers bij elkaar komen.’

‘Meester’ Merckx

Annette Symoens is al heel wat jaartjes actief in SAMANA. ‘Buurman Guido Goossens en toenmalig voorzitter, vroeg of ik iemand in de straat kon bezoeken en dan ook de bestuursploeg kwam versterken. Ik zegde toe, het is een engagement op vrijwillige basis en ik voel mij er goed bij. SAMANA stond vroeger bekend als Ziekenzorg, bezoekjes brengen tot zolang de mensen thuis verblijven. Albert ‘Meester’ Merckx stond hierbij in Stekene aan de wieg. De vroegere ziekenactie is ontstaan van onderuit en groeide tot een heuse beweging.’

Mantel der liefde

‘Het woord ‘mantelzorg’ is bedacht door een professor in de gezondheidszorg, hij wilde hiermee zeggen dat mensen ‘onder de mantel der liefde’ voor elkaar zorgen. Als jij extra zorg draagt voor iemand uit je onmiddellijke omgeving, en je bent geen vrijwilliger of zorgverlener, dan noemen we dat ‘mantelzorg’.

‘Dé mantelzorger bestaat niet, zorgen voor iemand kan alle vormen aannemen. Van hulp bij boodschappen en het huishouden, persoonlijke verzorging tot een luisterend oor. Heel veel mensen zullen zich hierin herkennen. De tijd dat je zorgt voor iemand kan variëren van enkele uurtjes per week tot dagelijkse zorg, iedereen doet dat op zijn manier.’

Op maat van doelgroepen

SAMANA afdeling Stekene kan een beroep doen op 17 vrijwilligers. ‘Als plaatselijke afdeling bieden wij leden deugddoende activiteiten aan. Naast een goed bestuur en heel wat helpende handen kunnen we ook rekenen op de hulp van familie en vrienden. Voor elke doelgroep hebben we iets anders in petto zoals een uitstap naar Oostakker waarbij een eucharistieviering, een korte bedevaart en natuurlijk een heerlijke wafel hoort.’

Voorts een bingo-namiddag met mooie prijzen, een paasfeest met koffie, gebak en een lekker avondmaal met bijhorend ontspanningsmoment, samen met de parochiale werking van de Hellestraat. ‘In Zoetenaard helpen we mee bij de ziekenzalving van de chronisch zieken waarbij iedereen welkom is. En ook een presentje bij de huisbezoeken voor chronisch zieken, gebracht door onze vrijwilligers samen met een opbeurend gesprekje, een luisterend oor. Met als doel sociaal contact, eventjes de eenzaamheid doorbreken. Een verjaardagkaartje, een ontbijt aan huis gebracht.. Tevens hebben wij mensen in onze vereniging die zieken begeleiden tijdens de vakanties voor zieken zowel wat de organisatie betreft als de verzorging.’

Samenwerken

Annette Symoens maakt zich sterk voor meer samenwerking met lokale partners. ‘Wij denken daarbij aan ZORG Stekene, Raakzaam en Stekene Boezjeert, OKRA en Ferm. Op 23 juni 2023 is er de ‘Dag van de Mantelzorg’, waarbij we samen met Raakzaam activiteiten zullen organiseren. Hoe dan ook: voor het uitbouwen van een stevige mantelzorgorganisatie zijn heel wat vrijwilligers nodig. Wij doen dan ook een warme oproep naar iedereen die bereid is om zich te engageren. Vrijwilliger ben je niet alleen voor anderen, maar ook voor jezelf. Je krijgt er een warm gevoel van en je houdt er vriendschappen aan over.’

Quote: ‘Dé mantelzorger bestaat niet, zorgen voor iemand kan alle vormen aannemen.’

Annette Symoens

Meer nieuws in deze categorie

LAAT EEN REACTIE ACHTER

Vul alstublieft uw commentaar in!
Vul hier uw naam in

We gebruiken cookies om het verkeer op onze website te analyseren, en eventueel te delen met onze sociale mediapartners. View more
Cookies settings
Accepteren
Weigeren
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Wie zijn we

Ons site adres is: https://www.gazetvanstekene.be.

Comments

Als bezoekers reacties achterlaten op de site, verzamelen we de gegevens getoond in het reactieformulier, het IP-adres van de bezoeker en de browser user agent om te helpen spam te detecteren. Een geanonimiseerde string, gemaakt op basis van je e-mailadres (dit wordt ook een hash genoemd) kan worden gestuurd naar de Gravatar dienst indien je dit gebruikt. De privacybeleid pagina van de Gravatar dienst kun je hier vinden: https://automattic.com/privacy/. Nadat je reactie is goedgekeurd, is je profielfoto publiekelijk zichtbaar in de context van je reactie.

Media

Als je een geregistreerde gebruiker bent en afbeeldingen naar de site upload, moet je voorkomen dat je afbeeldingen uploadt met daarin EXIF GPS locatie gegevens. Bezoekers van de site kunnen de afbeeldingen van de site downloaden en de locatiegegevens inzien.

Cookies

Wanneer je een reactie achterlaat op onze site, kun je aangeven of je naam, je e-mailadres en site in een cookie opgeslagen mogen worden. Dit doen we voor je gemak zodat je deze gegevens niet opnieuw hoeft in te vullen voor een nieuwe reactie. Deze cookies zijn een jaar lang geldig. Indien je onze inlogpagina bezoekt, slaan we een tijdelijke cookie op om te controleren of je browser cookies accepteert. Deze cookie bevat geen persoonlijke gegevens en wordt verwijderd zodra je je browser sluit. Zodra je inlogt, zullen we enkele cookies bewaren in verband met je login informatie en schermweergave opties. Login cookies zijn 2 dagen geldig en cookies voor schermweergave opties 1 jaar. Als je "Herinner mij" selecteert, wordt je login 2 weken bewaard. Zodra je uitlogt van je account, worden login cookies verwijderd. Wanneer je een bericht wijzigt of publiceert wordt een aanvullende cookie door je browser opgeslagen. Deze cookie bevat geen persoonlijke data en heeft enkel het post ID van het artikel wat je hebt bewerkt in zich. Deze cookie is na een dag verlopen.

Ingesloten inhoud van andere sites

Berichten op deze site kunnen ingesloten inhoud bevatten (bijvoorbeeld video's, afbeeldingen, berichten, enz.). Ingesloten inhoud van andere sites gedraagt zich exact hetzelfde alsof de bezoeker deze andere site heeft bezocht. Deze sites kunnen gegevens over je verzamelen, cookies gebruiken, extra tracking van derde partijen insluiten en je interactie met deze ingesloten inhoud monitoren, inclusief het vastleggen van de interactie met ingesloten inhoud als je een account hebt en ingelogd bent op die site.

Met wie we je gegevens delen

Als je een wachtwoord reset aanvraagt, wordt je IP-adres opgenomen in de reset e-mail.

Hoelang we je gegevens bewaren

Wanneer je een reactie achterlaat dan wordt die reactie en de metadata van die reactie voor altijd bewaard. Op deze manier kunnen we vervolgreacties automatisch herkennen en goedkeuren in plaats van dat we ze moeten modereren. Voor gebruikers die zich op onze site registreren (indien aanwezig), slaan we ook de persoonlijke informatie op die ze verstrekken in hun gebruikersprofiel. Alle gebruikers kunnen op ieder moment hun persoonlijke informatie bekijken, bewerken of verwijderen (behalve dat ze hun gebruikersnaam niet kunnen wijzigen). Site beheerders kunnen deze informatie ook bekijken en bewerken.

Welke rechten je hebt over je gegevens

Als je een account hebt op deze site of je hebt reacties achter gelaten, kan je verzoeken om een exportbestand van je persoonlijke gegevens die we van je hebben, inclusief alle gegevens die je ons opgegeven hebt. Je kan ook verzoeken dat we alle persoonlijke gegevens die we van je hebben wissen. Dit bevat geen gegevens die we verplicht moeten bewaren in verband met administratieve, wettelijke of beveiligings doeleinden.

Waar je gegevens naar toe worden gezonden

Mogelijk worden reacties van bezoekers gecontroleerd via een geautomatiseerde spamdetectie service.
Save settings
Cookies settings