10.2 C
Stekene
vrijdag 19 april 2024

Rode Kruis Stekene: vertrouwd en onmisbaar

Bloedvoorziening, hulp op evenementen, vorming: het takenpakket van de afdeling Rode Kruis Stekene oogt indrukwekkend. Met enthousiasme en een tomeloze inzet staat een team van een 20-tal vrijwilligers steeds klaar om alle vragen en opdrachten perfect uit te voeren. De nood aan nieuwe, jonge vrijwilligers is groot. Hebt u het hart op de juiste plaats en per maand enkele uren vrij? Rode Kruis Stekene ontvangt u met open armen!

RK-afdeling Stekene, met Ingrid Dias als secretaris, heeft een onderkomen in het veiligheidsgebouw De Zavel, en beschikt er over een ruim vergaderlokaal, goed uitgeruste materialen en een eigen voertuig voor interventie en evenementen.

Claude Durnez, sinds twee jaar voorzitter, bruist van de ideeën. Zijn verhaal begint in Zwitserland… “De hoofdzetel van het internationale RK bevindt zich in Genève, ieder land kan toetreden. De uitgangspunten van onze organisatie zijn helder: we zijn niet-politiek gericht, onafhankelijk, de focus ligt op het helpen van mensen en we staan ten dienste van de bevolking. In België beschikt het RK over twee zusterafdelingen: Rode Kruis Vlaanderen en La Croix Rouge Belge. In Vlaanderen kan het RK een beroep doen op circa 12.000 vrijwilligers.”

FOTO: Rode Kruis Stekene

Corona gooit roet in het eten

“De inkomsten van het RK bestaan uit giften, fondsenwerving, opbrengsten uit campagnes en de vergoedingen die we krijgen voor het uitvoeren van opdrachten. De hoofdinkomsten betreffen de jaarlijkse stickeractie maar corona strooit al voor het tweede jaar roet in het eten. Daardoor lopen we heel wat ‘vaste’ inkomsten mis en moeten we onze financiële reserves aanspreken, zowel op Vlaams als lokaal niveau.”

In Stekene huurt het RK een lokaal van de gemeente en koopt daarnaast materialen, verbanden, medicamenten en kledij aan. “Door het grotendeels wegvallen van de inkomsten van de stickeractie kunnen we niet meer alle aankopen doen die gepland waren. Afgelopen jaar hebben we voor de stickeractie toch nog een mooie omzet behaald met behulp van een tiental Stekense handelaren.”

Hulpdienst: van de feestmarkt tot Crammerock

Op de recente Crammerock voerden we op twee dagen meer dan 700 interventies uit.”

De activiteiten van het RK afdeling Stekene omvat vier domeinen: hulpdienst, bloedafname, vorming en zorgbib. “Eddy Van Stappen is de verantwoordelijke voor de hulpdienst. Deze afdeling wordt ingeschakeld bij ‘evenementen’ die plaatsvinden in Stekene zoals de feestmarkt maar ook Crammerock. Op de recente editie van Crammerock voerden we meer dan 700 interventies uit. Ook bij wielerwedstrijden zijn onze vrijwilligers actief, wij ontvangen hiervoor een beperkte vergoeding voor de materialen die worden gebruikt. Onze hulp wordt soms ook gevraagd bij een verkeersongeval, denk aan een lange file op de expressweg waar wij dan waterzakjes bedelen. Wij beschikken over een eigen interventievoertuig dat 24/7 klaar staat.”

Bloedafname op drie locaties

“Overal in Vlaanderen en ook in Stekene zamelen we bloed in. Concreet organiseren we dit vier keer per jaar op drie locaties: PC ’t Helleken, VC De Zavel en zaal ’t Koerke in Kemzeke. Een mobiele eenheid uit Gent levert dokters, verplegers en materiaal aan, onze vrijwilligers nemen de nazorg voor hun rekening.”

Jaarlijks zamelt het RK Stekene meer dan 1700 bloedafnames in. “We zijn daarmee een koploper in de regio, vorig jaar konden we twee donors in de bloemetjes zetten met meer dan 100 bloedafnames. Wij hebben overigens heel veel te danken aan de inzet van Jacqueline Depaep die meer dan twintig jaar de bezielster was van de bloedafnames in Stekene, ik breng graag een hulde aan haar.”

FOTO: Rode Kruis Stekene

Vorming

“Onder leiding van Etienne Ruys organiseren we ieder jaar een aantal cursussen ‘Eerste hulp’ en ‘Helper’ met als doelgroep de Stekense bevolking, met een maximum van 15 à 20 deelnemers per avond. We leren aan wat te doen als eerste hulp bij een ongeval. Het is vaak een opfrissing voor mensen die in het verleden een cursus volgden. Deelnemers leren bijvoorbeeld ook een AED-toestel te gebruiken. Wij verzorgen niet alleen cursussen in de eigen lokalen maar ook in woonzorgcentra en in bedrijven.”

Zorgbib

“Via het RK Vlaanderen beschikken we over een grote voorraad ‘klassieke’ boeken maar ook prentboeken, podcasts, boeken met grote letters, materiaal voor dementerende mensen, dvd’s, enz. Dit alles bieden we aan in de woonzorgcentra –  Zoetenaard en Vlashof – via een zorgbib, een mobiele mini-bibliotheek op een wagentje. Naast het uitlenen van de boeken maken onze vrijwilligers vooral tijd voor een kort bezoek, een gesprek of een ontspannende activiteit met patiënten en bewoners.”

Aantrekken vrijwilligers

Naast de perikelen door corona is de zoektocht naar vrijwilligers een permanente uitdaging voor het RK Stekene. “Onze vrijwilligers – de meeste zijn zestigers en zeventigers – doen fantastisch werk en wij zijn hen heel dankbaar. Nieuwe, jongere vrijwilligers zijn echter meer dan welkom voor al onze activiteiten. In de komende periode willen wij extra aandacht besteden om vrijwilligers aan te trekken, de samenleving heeft er nood aan.

Meer nieuws in deze categorie

LAAT EEN REACTIE ACHTER

Vul alstublieft uw commentaar in!
Vul hier uw naam in

We gebruiken cookies om het verkeer op onze website te analyseren, en eventueel te delen met onze sociale mediapartners. View more
Cookies settings
Accepteren
Weigeren
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Wie zijn we

Ons site adres is: https://www.gazetvanstekene.be.

Comments

Als bezoekers reacties achterlaten op de site, verzamelen we de gegevens getoond in het reactieformulier, het IP-adres van de bezoeker en de browser user agent om te helpen spam te detecteren. Een geanonimiseerde string, gemaakt op basis van je e-mailadres (dit wordt ook een hash genoemd) kan worden gestuurd naar de Gravatar dienst indien je dit gebruikt. De privacybeleid pagina van de Gravatar dienst kun je hier vinden: https://automattic.com/privacy/. Nadat je reactie is goedgekeurd, is je profielfoto publiekelijk zichtbaar in de context van je reactie.

Media

Als je een geregistreerde gebruiker bent en afbeeldingen naar de site upload, moet je voorkomen dat je afbeeldingen uploadt met daarin EXIF GPS locatie gegevens. Bezoekers van de site kunnen de afbeeldingen van de site downloaden en de locatiegegevens inzien.

Cookies

Wanneer je een reactie achterlaat op onze site, kun je aangeven of je naam, je e-mailadres en site in een cookie opgeslagen mogen worden. Dit doen we voor je gemak zodat je deze gegevens niet opnieuw hoeft in te vullen voor een nieuwe reactie. Deze cookies zijn een jaar lang geldig. Indien je onze inlogpagina bezoekt, slaan we een tijdelijke cookie op om te controleren of je browser cookies accepteert. Deze cookie bevat geen persoonlijke gegevens en wordt verwijderd zodra je je browser sluit. Zodra je inlogt, zullen we enkele cookies bewaren in verband met je login informatie en schermweergave opties. Login cookies zijn 2 dagen geldig en cookies voor schermweergave opties 1 jaar. Als je "Herinner mij" selecteert, wordt je login 2 weken bewaard. Zodra je uitlogt van je account, worden login cookies verwijderd. Wanneer je een bericht wijzigt of publiceert wordt een aanvullende cookie door je browser opgeslagen. Deze cookie bevat geen persoonlijke data en heeft enkel het post ID van het artikel wat je hebt bewerkt in zich. Deze cookie is na een dag verlopen.

Ingesloten inhoud van andere sites

Berichten op deze site kunnen ingesloten inhoud bevatten (bijvoorbeeld video's, afbeeldingen, berichten, enz.). Ingesloten inhoud van andere sites gedraagt zich exact hetzelfde alsof de bezoeker deze andere site heeft bezocht. Deze sites kunnen gegevens over je verzamelen, cookies gebruiken, extra tracking van derde partijen insluiten en je interactie met deze ingesloten inhoud monitoren, inclusief het vastleggen van de interactie met ingesloten inhoud als je een account hebt en ingelogd bent op die site.

Met wie we je gegevens delen

Als je een wachtwoord reset aanvraagt, wordt je IP-adres opgenomen in de reset e-mail.

Hoelang we je gegevens bewaren

Wanneer je een reactie achterlaat dan wordt die reactie en de metadata van die reactie voor altijd bewaard. Op deze manier kunnen we vervolgreacties automatisch herkennen en goedkeuren in plaats van dat we ze moeten modereren. Voor gebruikers die zich op onze site registreren (indien aanwezig), slaan we ook de persoonlijke informatie op die ze verstrekken in hun gebruikersprofiel. Alle gebruikers kunnen op ieder moment hun persoonlijke informatie bekijken, bewerken of verwijderen (behalve dat ze hun gebruikersnaam niet kunnen wijzigen). Site beheerders kunnen deze informatie ook bekijken en bewerken.

Welke rechten je hebt over je gegevens

Als je een account hebt op deze site of je hebt reacties achter gelaten, kan je verzoeken om een exportbestand van je persoonlijke gegevens die we van je hebben, inclusief alle gegevens die je ons opgegeven hebt. Je kan ook verzoeken dat we alle persoonlijke gegevens die we van je hebben wissen. Dit bevat geen gegevens die we verplicht moeten bewaren in verband met administratieve, wettelijke of beveiligings doeleinden.

Waar je gegevens naar toe worden gezonden

Mogelijk worden reacties van bezoekers gecontroleerd via een geautomatiseerde spamdetectie service.
Save settings
Cookies settings