12 C
Stekene
zaterdag 3 juni 2023

Nieuwbouw verzekert toekomst VBS De Zonnebloem in Koewacht

Spannende tijden voor Vrije Basisschool De Zonnebloem in Koewacht. Een groot gedeelte van het huidige schoolgebouw – opgetrokken in 1929 – wordt afgebroken en vervangen door een gloednieuwe eigentijdse locatie met onder meer zes klaslokalen, administratieve lokalen, lift, polyvalente zaal voor de school en de gemeente. Voor directeur Miek De Bock (59) is dit het laatste ingrijpende nieuwbouwproject vooraleer ze over enkele jaren met pensioen gaat. ‘We streven naar optimalisatie!’

‘Wij behoren tot de scholengemeenschap Kabawano, Katholieke Basisscholen Waasland Noord. VBS De Zonnebloem telt circa 264 leerlingen in het kleuter- en lager onderwijs. In de hoofdschool, gevestigd in Koewacht gaat het om 240 kinderen, in de wijkschool in de Kruisstraat tellen wij nog eens 24 kleuters. Het ‘aparte’ karakter van Koewacht als grensgemeente weerspiegelt zich ook in onze school, zowat de helft van de kinderen komt uit Nederland. Nederlandse kleuters zijn pas schoolplichtig als ze 4 jaar zijn, bij ons is dat 2,5 jaar. Belgen vestigen zich in Nederland en omgekeerd, omwille van werk of de liefde, het loopt allemaal een beetje door elkaar heen op Koewacht. Nieuwbouwwijken en inwijkelingen zorgen voor vers bloed, het aantal leerlingen bij ons blijft hierdoor steeds op peil.’

Elk kind telt

Miek De Bock omschrijft De Zonnebloem als een warme, laagdrempelige school waar elk kind telt. ‘Wij vinden het belangrijk dat een kind zich hier thuis voelt met extra aandacht voor het welbevinden, zorg en klasondersteuning. De meeste klassen tellen 22 leerlingen en meer, dankzij het inzetten van zorgleerkrachten krijgt een juf of een meester ondersteuning waar nodig. Wij hechten ook veel waarde aan beweging, motoriek en outdoor education.’

De deur van haar kantoor staat altijd open. ‘Ik ben ten allen tijde aanspreekbaar, hoe druk het ook is. Communicatie binnen een korps van 22 leerkrachten – 18 vrouwen en 4 mannen – is cruciaal. Snel ingrijpen en adequaat regeren draagt bij tot een goede sfeer. Bovendien kunnen wij rekenen op een grote ouderbetrokkenheid. Ouders helpen bij verschillende schoolacties zoals onder meer het schoolfeest, kleuterfeest, meijaarmarkt, Zwartepietenontbijt, hulp bij klasactiviteiten, enz… Een kleinschalige school als De Zonnebloem ademt een dorpsgevoel, iedereen kent elkaar, niemand valt uit de boot.’

Een project van lange adem

‘Voor 1929 was op er Belgische Koewacht enkeleeen gemeentelijke basisschool afhankelijk van de gemeente Moerbeke. Na de splitsing in 1922 van Koewacht in een Belgische en Nederlandse parochie was er nood aan een katholieke school voor het Belgische gedeelte. In 1929 kochten de zusters Franciscanen van het Crombeen de voormalige Nederlandse pastorij op het Stekens grondgebied en verbouwden haar tot een klooster voor 6 zusters. Naast dit huis werd een schooltje gebouwd met 3 klassen.’

In 2008 werden de eerste plannen ingediend voor een nieuwbouw, ter vervanging van alle gebouwen uit 1929. ‘Een dergelijk project is altijd een werk van lange adem. We zijn nu 14 jaar verder en er komt licht aan het einde van de tunnel. De afbraak van de gebouwen is gepland in juli 2023, de oplevering zou plaatsvinden in januari 2025. De nieuwbouw zal uiteraard beantwoorden aan alle recente eisen op het vlak van energie met een warmtepomp en zonnepanelen.’

Tijdens de verbouwingswerken gaan de lessen ‘gewoon’ door. ‘Voor een aantal klassen willen wij klascontainers plaatsen. Geen evidentie want op onze huidige locatie is daar helemaal geen plaats voor. Dat is één van de ‘puzzelstukken’ waar ik nu volop mee bezig ben, naast 101 andere praktische vragen die op ons afkomen. Maar met de steun van mijn team en schoolbestuur ben ik ervan overtuigd dat VBS de Zonnebloem een mooie toekomst tegemoet gaat.’

Quote:

Nieuwbouw verzekert toekomst VBS De Zonnebloem in Koewacht

Spannende tijden voor Vrije Basisschool De Zonnebloem in Koewacht. Een groot gedeelte van het huidige schoolgebouw – opgetrokken in 1929 – wordt afgebroken en vervangen door een gloednieuwe eigentijdse locatie met onder meer zes klaslokalen, administratieve lokalen, lift, polyvalente zaal voor de school en de gemeente. Voor directeur Miek De Bock (59) is dit het laatste ingrijpende nieuwbouwproject vooraleer ze over enkele jaren met pensioen gaat. “We streven naar optimalisatie!”

“Wij behoren tot de scholengemeenschap Kabawano, Katholieke Basisscholen Waasland Noord. VBS De Zonnebloem telt circa 264 leerlingen in het kleuter- en lager onderwijs. In de hoofdschool, gevestigd in Koewacht gaat het om 240 kinderen, in de wijkschool in de Kruisstraat tellen wij nog eens 24 kleuters. Het ‘aparte’ karakter van Koewacht als grensgemeente weerspiegelt zich ook in onze school, zowat de helft van de kinderen komt uit Nederland. Nederlandse kleuters zijn pas schoolplichtig als ze 4 jaar zijn, bij ons is dat 2,5 jaar. Belgen vestigen zich in Nederland en omgekeerd, omwille van werk of de liefde, het loopt allemaal een beetje door elkaar heen op Koewacht. Nieuwbouwwijken en inwijkelingen zorgen voor vers bloed, het aantal leerlingen bij ons blijft hierdoor steeds op peil.”

Elk kind telt

Miek De Bock omschrijft De Zonnebloem als een warme, laagdrempelige school waar elk kind telt. “Wij vinden het belangrijk dat een kind zich hier thuis voelt met extra aandacht voor het welbevinden, zorg en klasondersteuning. De meeste klassen tellen 22 leerlingen en meer, dankzij het inzetten van zorgleerkrachten krijgt een juf of een meester ondersteuning waar nodig. Wij hechten ook veel waarde aan beweging, motoriek en outdoor education.”

De deur van haar kantoor staat altijd open. “Ik ben ten allen tijde aanspreekbaar, hoe druk het ook is. Communicatie binnen een korps van 22 leerkrachten – 18 vrouwen en 4 mannen – is cruciaal. Snel ingrijpen en adequaat regeren draagt bij tot een goede sfeer. Bovendien kunnen wij rekenen op een grote ouderbetrokkenheid. Ouders helpen bij verschillende schoolacties zoals onder meer het schoolfeest, kleuterfeest, meijaarmarkt, Zwartepietenontbijt, hulp bij klasactiviteiten, enz… Een kleinschalige school als De Zonnebloem ademt een dorpsgevoel, iedereen kent elkaar, niemand valt uit de boot.”

Een project van lange adem

“Voor 1929 was op er Belgische Koewacht enkeleeen gemeentelijke basisschool afhankelijk van de gemeente Moerbeke. Na de splitsing in 1922 van Koewacht in een Belgische en Nederlandse parochie was er nood aan een katholieke school voor het Belgische gedeelte. In 1929 kochten de zusters Franciscanen van het Crombeen de voormalige Nederlandse pastorij op het Stekens grondgebied en verbouwden haar tot een klooster voor 6 zusters. Naast dit huis werd een schooltje gebouwd met 3 klassen.”

In 2008 werden de eerste plannen ingediend voor een nieuwbouw, ter vervanging van alle gebouwen uit 1929. “Een dergelijk project is altijd een werk van lange adem. We zijn nu 14 jaar verder en er komt licht aan het einde van de tunnel. De afbraak van de gebouwen is gepland in juli 2023, de oplevering zou plaatsvinden in januari 2025. De nieuwbouw zal uiteraard beantwoorden aan alle recente eisen op het vlak van energie met een warmtepomp en zonnepanelen.”

Tijdens de verbouwingswerken gaan de lessen ‘gewoon’ door. “Voor een aantal klassen willen wij klascontainers plaatsen. Geen evidentie want op onze huidige locatie is daar helemaal geen plaats voor. Dat is één van de ‘puzzelstukken’ waar ik nu volop mee bezig ben, naast 101 andere praktische vragen die op ons afkomen. Maar met de steun van mijn team en schoolbestuur ben ik ervan overtuigd dat VBS de Zonnebloem een mooie toekomst tegemoet gaat.”

Quote: ‘De eerste plannen dateren uit 2008, we zijn nu 14 jaar verder en er komt licht aan het einde van de tunnel.

.

.

Meer nieuws in deze categorie

LAAT EEN REACTIE ACHTER

Vul alstublieft uw commentaar in!
Vul hier uw naam in